Bitcoin osiąga rekordowy poziom mimo narastających napięć handlowych | Binex – Najnowsze wiadomości ze świata kryptowalut
Bitcoin osiąga rekordowy poziom mimo narastających napięć handlowych

Bitcoin osiąga rekordowy poziom mimo narastających napięć handlowych

2025-07-14
0 Komentarze

2 Minuty

Bitcoin pokonał kolejny historyczny próg, osiągając nowy rekord na poziomie 122 205 dolarów podczas porannych notowań 14 lipca w Azji. Najnowsza fala wzrostów odbywa się wbrew globalnym zawirowaniom gospodarczym, w tym zapowiedziom byłego prezydenta Donalda Trumpa dotyczącym wprowadzenia wysokich ceł na import z Unii Europejskiej i Meksyku – dwóch kluczowych partnerów handlowych Stanów Zjednoczonych.

Rosnące zainteresowanie instytucji i napływ kapitału do ETFów na Bitcoina dodatkowo napędzają jego dynamiczną zwyżkę. Największa na świecie kryptowaluta kontynuuje imponujące wzrosty w 2025 roku, dzięki solidnym inwestycjom ze strony funduszy instytucjonalnych oraz coraz szerszemu zastosowaniu Bitcoina w skarbcach firm. Według danych Bitwise za drugi kwartał 2025 roku, niemal 160 000 BTC trafiło do portfeli aż 46 nowo notowanych spółek publicznych.

Fundusze ETF oparte na fizycznym Bitcoinie, zwłaszcza zarządzane przez takie podmioty jak BlackRock oraz Fidelity, również przyciągają znaczące inwestycje. Osłabienie dolara amerykańskiego – indeks dolara spadł o ponad sześć punktów poniżej 200-dniowej średniej – dodatkowo wzmacnia atrakcyjność Bitcoina dla instytucji finansowych i inwestorów indywidualnych.

Dodatkowym czynnikiem wspierającym rynek są korzystne zmiany regulacyjne dotyczące kryptowalut w USA. Przykładem jest przyjęcie przez Senat ustawy o stablecoinach w czerwcu oraz nowe dyskusje ustawodawcze dotyczące Strategicznej Rezerwy Bitcoin, co wzmacnia zaufanie inwestorów do długofalowego rozwoju sektora kryptowalut i przyciąga nowych dużych inwestorów.

Należy jednak pamiętać, że dynamiczne wzrosty Bitcoina mają miejsce na tle narastających niepokojów gospodarczych na rynkach światowych. Zapowiedzi Trumpa dotyczące wprowadzenia aż 30-procentowych ceł na import z UE i Meksyku zwiększają ryzyko wybuchu wojny handlowej. Komisja Europejska sygnalizuje gotowość do nałożenia środków odwetowych już na początku sierpnia, jeśli negocjacje nie przyniosą efektu, co może prowadzić do wzrostu zmienności na rynkach finansowych. Choć napięcia geopolityczne w przeszłości wpływały negatywnie na rynek kryptowalut, w ostatnich dniach kurs Bitcoina pozostaje odporny na te sygnały – w lipcu do kryptowalut napłynęło ponad 2 mld dolarów nowego kapitału.

Inwestorzy uważnie przyglądają się teraz nadchodzącym danym makroekonomicznym z USA. 16 lipca Biuro Statystyki Pracy opublikuje raport o amerykańskiej inflacji CPI za czerwiec – ekonomiści oczekują 0,3-procentowego wzrostu inflacji bazowej oraz rocznego wskaźnika na poziomie 2,9%. Jeżeli prognozy zostaną spełnione lub przekroczone, aktywa wysokiego ryzyka, takie jak Bitcoin, mogą znaleźć się pod presją, zwłaszcza jeśli wyższa inflacja opóźni potencjalne cięcia stóp procentowych przez Fed. Najbliższe tygodnie pokażą, czy Bitcoin utrzyma swoją wyjątkową dynamikę wzrostową w obliczu szybko zmieniającej się sytuacji makroekonomicznej.

Źródło: smarti

Komentarze

Zostaw komentarz